Özel Güvenlik

Kamuda çalışan özel güvenlik Görevlilerine kadro varmı

Kamuda çalışan özel güvenlik Görevlilerine kadro varmı kamuda taşeron olarak çalışanların büyük kısmı bilindiği üzere sürekli işçi pozisyonlarına geçmişti. Kadroya geçemeyen arasından belediye güvenlik görevlileri ve typ işçileri geçemediği bilinmekte. Bu iki farklı kurumlarda çalışan özel güvenlik görevlileri kamuda çalışan özel güvenlik görevlilerine kadro varmı sorusunu internet tarayıcılarda en çok aranan kriterler arasına girdiği görülmekte. Çeşitli platformlarda birleşen güvenlik görevlileri sendikalara baskı kurmaya devam ettiği iddia edilmekte.

Özel güvenlik kadro 2021

özel güvenlik kadro 2021 yılı içerisinde kurumlarda çalışan işçilerin, kadroya geçmek  için çeşitli mücadele vermeye devam etmekte olduğu görülüyor. Typ güvenlik görevlileri twiter üzerinden bir kitle oluşturmaya devam ederken, kit çalışanları ise güvenlik sendikaları aracılığı ile seslerini duyurma çabasında.  Kit kapsamında Ptt pall güvenlik görevlileri bu durumda en çok mağdur olan işçiler arasında, son dönemlerde ülkemizin başına bela olan korona virüs nedeni ile hizmet vermek için canına dişine takarak vatandaşları mağdur etmemek için mücadeleye vermeye devam etmekte.

Okul güvenliklerine kadro varmı

okul güvenliklerine kadro varmı aracılığıyla okullarda çalışma hayatını sürdüren ve 8 aylık olarak okullarda görev yapan özel güvenlik görevlileri kadro konusunda en çok mücadele veren işçiler olduğu bilinmekte. Tüm sosyal medyada hesaplarından bakanları ve milletvekillilerini  etkileyerek mücadele verdikleri bilinmekte. Genel olarak twiter ve facebook üzerinden çeşitli gruplar ve sayfalar aracılığı ile birliklerini kurumaya devam ediyorlar. Her 8 ayda bir kadro için mücadele eden typ güvenlik ve temizlik işçileri yılmadan devam ettikleri görülmektedir.

Kamuda çalışan özel güvenlik kıyafetleri

Kamuda çalışan özel güvenlik kıyafetleri Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin dört gözle beklediği ögg tek tip kıyafet konusunda yeni bir gelişme olmadığı bilinmekte. Elbiselerin üzerine dikilecek olan logo içişleri bakanlığı tarafından tanıtıma çıktığı bilinmekte. Korona virüs nedeni ile çoğu bakanlıkların bu virüs ile mücadele kapsamında çalışma yürüttüğünden dolayı özel güvenlik kıyafet konusu, belli bir süre askıya alana bilirliği iddia ediliyor.

Kamuda özel güvenlik maaşları

Kamuda özel güvelik maaşları en cok gelen soruların başında çalışan işçilerin kadroya geçmeden önce, büyük bir bölümü asgari ücret üzerinden kamu kurumlarında görev yaptıkları bilinmektedir. Kadroya geçmeden önce kamu kurumlarındaki en büyük sorunun maaş ve özlük hakları olduğu sıkça haber portallarında düşen haberlerden olduğunu bilmekteyiz. Kamuda çeşitli kurumlarda çalışan işçiler ise çalıştıkları kurumlarda %5 %10 %20 gibi asgari ücrete ek ödeme aldıkları bilinmektedir. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin sürekli işçi pozisyonuna geçtikten sonra aldıkları maaş sabitlenmiş ve tüm kamu kurum ve kuruluşları eşit ücrete tabi tutulmuşlardır. Ekstra olarak tediye ve ikramiye gibi ücretler aracılığı ile maaşlarında yükselme olan işçi sayısı çok olurken, asgari ücretin üstünde maaş alan işçilerin ise sabitten dolayı maaşlarında düşüş olduğu bilinmektedir.

TYP süreklilik

Typ süreklilik En son olarak iyi parti milletvekili İsmail koncuk ’un toplum yararına program kapsamında çalışan typ işçilerinin süreklilik mücadelesine destek vermiş ve TBMM soru önergesi verdiği bilinmektedir. Yaklaşık 2 ay önce verilen soru önergesi daha netlik kazanmadan, gündemin korona virüs ’e çevrilmesi sonucu typ işçileri bir daha TBMM gündem olamadığı bilinmekte. 2019 yılında toplum yararına program kapsamında çalışan bir grup anakaraya giderek siyasiler ile görüşmüş cogunundan olumlu cevap almasına rağmen, siyasiler gündem oluşturmak adına görüş bile belirtmedikleri bilinmekte. Typ çalışanlarının bir kısmının iş sözleşmesi feshi edilirken, bir çok typ güvenlik görevlisi ve temizlik görevlisi ise önümüzdeki haftalarda işlerinden olacağı bilinmekte.  

Kamudaki güvenlik görevlilerinin Durumu

Kamudaki güvenlik görevlisi olarak çalışan işçiler süreklilik kazanıp kendilerini bir nevi garantiye alırken, özel sektörde çalışan güvenlik görevlileri için durum biraz daha kötü olduğu bilinmektedir. Bilindiği üzere özel sektörde çalışanlar projenin değişmesi ile çalıştığı işi kaybetme risk taşımaktadır. Cogu özel sektör çalışanları uzun vadede aynı işlerinde çalışamamakta ve bu neden ile kıdem ihbar gibi tazminatlarından yoksul bırakılmaktadır. Bunu genelde merdiven altı firmalarda rastlanmakta olup, köklü kuruluşlarda 10 sene üstü ve emekli olan personellerde olduğunda görülmekte. Özel güvenlik haber sitesi olarak sektör içerisinde açıklanması gereken konuları siz değerli okurlarımıza bilgi amaçlı duyurmaya özen göstermekteyiz. 

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. İstanbul Hava limanı ögg personelini niye kamu çatısı altında toplamıdır Heryerde kamulasma var neden IHL güvenlik personeli görmezlikten geliyor İga çok düşük maaşla personel çalıştırıyor Kıdem Zammı yok büyük haksızlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu