Özel Güvenlik

Oghaber özel güvenlik sektörüne odaklı

Oghaber olarak yaptığımız araştırmada sektörde en büyük sorun özel güvenlik iş ilanı yetersizliği görülmekte. Özel güvenlik olmak isteyenlerin son dönemlerde sayısı geçtiğimiz yıllara göre 2 hatta 3 katına çıktığı görülmekte. Pandemi döneminde bile özel güvenlik temel eğitim veren kurslarda yer bulunmamakta. Güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin bu kadar yoğun olmasına rağmen, maalesef güvenlik sektöründe iş olanı günden güne azıldığı görülmekte. Oghaber olarak sektör üzerinde çalışan ve eğitim kurumları ile yaptığımız röportajlarda memnuniyetsizlikler gözlenmektedir.

Güvenlik şirketleri yoğun

Güvenlik şirketleri Pandemi dönemi olmasına rağmen özel güvenlik temel eğitim kurslarında adeta yer bulunmamakta. Büyükşehirlerde bu durum fazla dikkatlere takılmasa bile, kırsal kesimlerde tüm güvenlik şirketleri ful şekilde eğitim vermeye devam ediyor. Oghaber olarak yaptığımız araştırmada Anadolu ve doğu bölgelerde eğitim veren kurumların ücretlerinin yanına yaklaşılamaz durumda. Buna örnek vermek gerekirse Ankara’da 200 TL olan bir özel güvenlik yenileme eğitimi, Sivas da 700 ile 800 TL arasında bir ücrete denk gelmekte. Pandemi nedeni ile temel eğitim veren kurumlar adeta fiyatlar arasında uçurumlar oluşmasına neden olurken, bu durum özel güvenlik görevlisi ve kursiyerlere maddi sıkıntı yaratmaktadır.

Oghaber

Özel güvenlik sertifikası alan kişiler iş bulamıyor

Özel güvenlik sertifikası alan kişilerin birçoğu iş bulmakta sıkıntı yaşıyor. Birçoğu özel güvenlik sektöründe çalışmadan yenileme sınavına girmek zorunda kalıyor. İstanbul güvenlik iş ilanı ve Ankara güvenlik iş ilanları kırsal kesimlere göre yoğun olurken. Kırsal kesimlerde özel güvenlik işi bulmak adeta imkânsız hale gelmiş durumda. Son dönemlerde ülkemizin başına bela olan Pandemi nedeni ile birçok orta gelirli özel sektörler küçülmeye gitmesi sonucu işlerinden olan güvenlik görevlileride çabası. Oghaber olarak yaptığımız röportajlarda sektör çalışanları durumlarından memnun olmadığı belirtiliyor. Genel olarak belirttikleri sıkıntının başında ise maaşların yetersizliği olduğu görülmekte. Özel güvenlik haber olarak sektör içerisinde olumlu olumsuz bilgileri sizleri sunmaya devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu