özel güvenlik bilgi sistemi

Özel Güvenlik Bıyık Bırakabilir Mi ?

özel güvenlik bıyık bırakabilir mi sorusu son dönemlerde cok sorulardan bir tanesi buna göre Özel güvenlik personeli kamu ve özel sektörde istihdam edilirken 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun dikkate alınmaktadır. Bu kanunda özel güvenlik görevlisi personelinde aranan şartlar, personelin görev ve yetki alanı belirtilmiştir. Kanunda bıyık sorusuna ilişkin herhangi bir detay bulunmamaktadır.

özel güvenlik görevlisi

özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilmek isteyen personeller bu sorunun cevabını merak etmektedir. Ayrıca sakal ve dövme konusu da çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu konuda kanunda açık bir ibare bulunmadığı ve yasaklar bölümünde özel güvenlik bıyık bırakabilir mi sorusuna ilişkin bir açıklama olmadığından dolayı ögg görevlileri  sakalda bırakır demek yanlış olmayacaktır. Fakat dikkate alınması gereken başka bir konu var ki o işverendir. Kanuna göre kamu ya da özel sektörde güvenlik görevlisi personel istihdamı için hizmet akdi yapılmaktadır. Kanunun yasak getirmediği bir konuda sözleşme hükümleri bizlere yol gösterici olacaktır.

Güvenlik şirketi

Güvenlik şirketi bu konuda sözleşmede açık bir ibare yer alıyorsa sözleşme hükümleri geçerlidir. Şayet sözleşmede özel güvenlik görevlisi sakal bırakamaz, dövme yapamaz şeklinde ibareler yer alıyorsa özel güvenlik personeli bu hizmet akdini onaylayarak istihdam edildiğinden dolayı yer alan maddelere uyma yükümlülüğü de bulunmaktadır. Sözleşme bu şekilde bir yasak getiriyor ise özel güvenlik görevlilerinin her gün işe gelmeden tıraş olmaları gerekir. Şayet işveren sözleşmeye bu maddeyi ekler ancak personel sözleşmeye uygun davranmazsa işverenin sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır. Özel güvenlik bıyık bırakabilir mi sorusuna kanunda getirilen bir sınırlama olmamasına karşın personelin çalışmış olduğu kurum veya kuruluş tarafından belirlenmiş olan kurallara uyma zorunluluğu vardır. Yine sözleşmede açıkça özel güvenlik görevlisi personeli sakal bırakamaz, saç uzatamaz, siyasi partilere üye olamaz şeklinde açıkça konulan yasaklar varsa personelin bu yasaklara uyması şarttır. Kanunda bu konularda getirilmiş sınırlamalar yoktur. Ancak istihdam edildiğiniz sözleşmede yer alan maddeler bağlayıcıdır. Uymadığınız takdirde sözleşme tek taraflı olarak işvereniniz tarafından feshedilebilir. Bu konuda net bilgiyi iş görüşmeleri esnasında alabilirsiniz ya da iş sözleşmenize göz atabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Sorunda bu zaten, ozel guvenligi ozel guvenlik sube baglar ic isleri bakanligi baglar, is yeri pembe don giyeceksin diye sozlesmeye eklese pembe donmu giyilecek, ozel guvenlik calistigi is yerinde gorevini yapar, bunu yapmasi oranin personeli oldugu anlamina gelmez, sinavlarda okula giriste ust aramasi yapan polisler okulun personelimi olur? Islerini bitirirler saati dolunca ceker giderler, ozel guvenlik subenin hic bir yaptirimi yok, her konuda cok zayıflar..

  2. Bir tüp dolum tesisinde özel güvenlik görevlisiyim. Gelen abilerin amcaların hepsi kamyon şöförü. Yani onları hor gördüğümden dolayı fln değil. Bize diyorlarki siz gelen kişiyi ilk gören karşılayan kişisiniz vitrindesiniz sakal bıyık vs olmaz. Yav arkadaş ben tesisin taşören firmasının elemanıyım 1. Tesise ne cumhurbaşkanı ne bakan ne vali kimse gelmiyor 2. Maaş zaten çok az 3. Bi bıyık vardı biraz özgüven oluşturan onuda aldılar. Türkiyede asker hariç bütün kurumlarda saç sakal serbest. Kaldıki biz geçici taşören firma işcileryiz. Bizm ev araba sahibi olmamız zaten imkansız. Bırakın da bari, öz güvenimiz olsun biraz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu