özel güvenlik bilgi sistemi

Özel güvenlik silah taşıma ruhsatı alabilirmi

Özel güvenlik silah taşıma ruhsatı alabilirmi, En çok özel güvenlik olmak isteyenlerin başlıca sorduğu sorulardan bir tanesi olan “özel güvenlik silah taşıma ruhsatı alabilirmi” sorusu ile sektör, güvenlik firmaları ‘na sorulan başlıca sorulardan dan biri olması nedeni ile bu soruya cevap verme gereği duyduk.

güvenlik silah taşıma ruhsatı alabilir mi ?

güvenlik silah taşıma ruhsatı alabilir mi sorusu sertifikaya almak için kursa gidenlerin %90 tarafından hocalara sorulmakta. Silahlı Özel Güvenlik ve Silahsız Özel Güvenlik olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Silahlı Özel Güvenlik olmak için lise mezunu olmak şartı aranmaktadır. Kursiyerler özel güvenlik eğitimi ‘ni aldıktan sonra sınava tabi tutularak özel güvenlik sertifikası ve özel güvenlik kimlik kartı almaya hak kazanırlar. Silahlı Güvenlik Görevlisi olan kursiyerler 5188 sayılı özel güvenlik kanun gereği olarak faaliyet yürütmektedir. Ve bu kanunda her şey açıklanmış durumdadır, silahlı özel güvenlik görevlisi görev alanı dışında silah taşıması yasaktır. Korunacak alanda kullanılacak silah veya teçhizat, kurum tarafından sağlanan teçhizatlardır. Koruma sağlanacak bölgede görev başlarken zimmet ile alınan teçhizat grev bitmesi ile tekrar sorumlu kişilere teslim etmek sureti ile verilmektedir. Görev alanı dışına çıkarılması kesinlikle yasaktır ve cezai işlemlere sebebiyet vermektedir.

SİLAH TAŞİMA RUHSATI VERİLEN KİŞİLER

silah taşima ruhsatı verilen kişilerde aranacak olan şartlar aşağıda belirtilmiştir.

A) Yaptığı iş gereği, can güvenliği tehlikede olan sosyal, ekonomik, kültürel ve mesleki faaliyetlerden dolayı can güvenliği her an tehlikede olan kişiler

B) Şehit olan kamu görevlilerinin, korucuların, emniyet mensubu er veya erbaşların eşi, çocuk, anne ve babalarına verilmektedir.

C) Bakanlığın muvafakati alınmak şartıyla, 3419 sayılı Bazı Suç Failleri Hakkında Uygulanacak Hükümlere Dair Kanun uyarınca teslim olan veya güvenlik kuvvetlerine yardımcı oldukları için koruma altına alınanlara, talepleri halinde silah taşıma ruhsatı verebilir.

(a) bendinde geçen şahısların can güvenliklerinin ciddi ve harici tehditlere maruz kalacağının kuvvetle muhtemel olup olmadığı hususu valiler tarafından takdir edilir. Bu ruhsatlar, gerektiğinde veya veriliş sebebinin ortadan kalkması halinde, geçerlilik süresine bakılmaksızın geri alınabilir.

Özel güvenlik silah taşıma ruhsatı alabilirmi gibi sorular için özel güvenlik facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Mrb,
  ÖGG’lerin silah taşıma ruhsatı hakkında soru sormaları gayet norma birşey bunun sebebi ne yazık ki ülkemizdeki kanunların önünün açık olmasından kaynaklanmakta. Evet 5188 sayılı kanuna göre ÖGG’lerin silah taşımaları hakkında kurallar konulmuş fakat gelin görün ki kimlere silah ruhsatı verilir kısmına baktığınız da
  SİLAH TAŞİMA RUHSATİ VERİLEN KİŞİLER

  A) Yaptığı iş geregi, can güvenliği tehlikede olan sosyal, ekonomik, kültürel ve mesleki faaliyetlerden dolayı can güvenliği her an tehlikede olan kişiler
  Bu şekilde bir madde karşınıza çıkıyor dolayısıyla ögg’ler yaptıkları iş gereği can güvenlikleri tehlikede ve mesleki faaliyetten dolayı da can güvenliği tehlikede oluyor. Bu maddeye göre aslında alması gerekir ve özellikle şunu belirmek isterimki 5188 sayılı kanun silahi kurum veya kuruluşların temin edeceğini görev bitiminden sonra silahın kurumda kalması gerektiğini söylüyor şimdi bunu bilmeyen yok medya yolu ile herkese duyuruldu gözden kaçırdıkları birşey var. Kıymetli eşyalar nakili yapan yada bankada görev yapan özel güvenlikler acısından sıkıntı yaratan bir sebep bu ve şöyle bir uygulama bu bankalarda görevli özel guvenlikler 24 saat görevli oluyorlar genel kolluk gibi gece alarm alındığında güvenlik hemen görev yerine gitmek zorundadır sebebi görev yerini korumak fakat kendisini korumak için hiçbir teçhizata sahip değil yataktan kalktıkları gibi geliyor şimdi bu ÖGG kendisine has beylik silahı olması daha akıllıca olmaz mi? Birde bu acıdan düşünmenizi ve bu konuyu gereken merciler ile paylaşmanızı rica ediyorum. ÖGG’si kurumun verdiği silahı kurumdan çıkarmasın ama değerli eşyalar nakli ve banka gibi yerlerde görev yapan özel güvenliklere silah taşıma ruhsatı verilmeli ki zaten kanununun önü gayet açık

  1. muhtara bile veriyolar özel güvenliğe hiç bir şey yok adamlar zaten adam yerine koymuyolar hesaba almıyolar

 2. Öncelikle selamun aleyküm arkadaslar bakin ozel guvenlik bos bir is guvenlik olan kisi icin ama guvenligi calistiranlar icin harika bir meslekki tum egolarini o zavallı insanlarin ustunde tatmin ediyorlar guvenlige silah yok niye amaci zenginlerin makam sahiplerinin gazini almak ve rahatlamasi icin yapilan bir meslek ben oyle düşünüyorum mal can güvenlik kaygisi yok niye 24 saat nöbet tutmuyor sanki kac guvenlik oldu sitelerde felan adamin tek savunma silahi 20 cm jop Buna bir duzenleme getirmeleri gerek mutahit ruhsat serbez ozel guvenlige yasak boyle bir ülkede yaşıyoruz

 3. o’zaman silahlı silahsız güvenlik niye diyorlar ki taşıma ruhsatı verseler birey olarak bir yerlerde kendi başına güvenlik işini icra etsinler. taşerona bağlı bile kalınmaz. kontrolü zor mu olur. hiç zannetmiyorum ellerinde belge olacak silah kime ait belli olur korkuları buysa şayet.

 4. Silahlı güvenlik o kimlik kartini almak icin heyetten geciyor zaten silahli guvenlik yapmaya elverisli degilse zaten heyetten gecemiyor ki devletin silahli ozel guvenliklerede silah verilmesini ve tasima ruhasatida vermesi gerekli

 5. Kac tane özel güvenlikler öldü neden korunacak birsey yok hep özel güvenlikler haklari yiyorsunuz bir suc islettimi kamu gibi cezalari veriyorsunuz özel guvenlik taşima ruhsati olmali asker polisler tasima ruhsati aliyorsa bu meslegi özel güvenlikte yapiyor sadece calistigi alani koruyorlar peki calistigi alani karundu diyeli orda olay olmuyormu disarda kafaya taktigi bir insan gelip buna kötulk yapmazmi hakkimizi istiyoruz silah tasima tüm meslaktaslarimizda istiyor

 6. şu özel güvenlik sertifikası yenileme süresi olmamalı ya bıktım 15 yıldır eğitim görmekten en azından 10 yıl aşayanları eğitime tabi tutmasalar yada ücretsiz bir şey yapsalar ..

 7. Epeydir arastirma Can guvenligi Olan diyor Altini cizerek soyluyorum Can guvenligi olan diyor Fakat Banka da Calisan gorevliler Silahi Sabah 9 aksam 6 cikisina kadar teslim alip teslim ediyor ve cikiyor gun icinde cikan gerginlikler banka icinde kalmayabiliyor guvenlik gorevlisinin veZne calisanini korumak adina disariya cikarttigi kisi sahis bilenip guvenlik gorevlisinin cikis saatini bekleyebiliyor Soruyorum burada (nerde bu adamin can guvenligi ) Silahida imzasini atip teslim etti kasaya bomboa kaldi şimdi disarida tabiri caizse dirimdizlak adam cekti silahi vurdu hesabini kim vericek gun icinde korudugu banka mi mesaisi bittigi ve banka kapandigi icin niyazi mi olacak ?

 8. suçlularda zaten silah var. iyi insanların da silahsız bırakılmaması gerek. özel güvenlik ise çağın gereğidir. sanki önemsiz bir konu gibi görülmemeli.

 9. Cimere ve İçişleri bakanlığına yazın bu güvenlik görevlisi nin beylik silahı olsun meseleselini arkadaş lar .

 10. Amerikada siradan vatandaş silah ediniyor.hirsiz seri katil silah ediniyor
  nöbet tutan silahlı ibaresi olan güvenlik görevlisi parasiyla bile silah alamiyor.resmen şu deniyor hirsiz gelirse kac yada ustüne yürü öldürsün seni verilen değer bu.

 11. Ben silahli özel güvenlik sertifikasina sahip bir vatandaşım fakat tuttugm kulube de silah yok.problem degil herkeste olmak zorunda mi diceksiniz.4 dagin arasinda maddi degeri yüksek olan bir seyi kurumuyorsaniz eğer.korumak dedim taşla sopayla flanı kast ettim.

 12. Bence günümüz şartlarında yıllardır silahlı özel guvenlik görevlisi olarak çalışmaktayız, ben önüne gelene taşıma ruhsatı verilsin demiyorum yalnız görevini silahlı sertifikasıyla en az 5 yıl yada 10 yıl icra etmiş bir güvenlik görevlisinin aynı zamanda hiç bir suça karışmamış ve hakkında her hangi bir vukuat olmamak şartıyla o kişilere talep ettiğinde taşıma ruhsatı verilmesi gerek, madem belli prosedurleri dayatip özel güvenlik olmasında bir mahsur yoksa en azından yine devletimizin kontrolü ve kayıtları altinda bir özel güvenlik gorevlisinin silah taşıma ruhrasinda bir problem olmayacağını düşünüyorum, bu arada belli meslek gruplarını tenzih ederek o kadar gereksiz insanlar bunu aliyorki neden biz alamayalim bu arada ivedilikle özel güvenlik görevlisinin silah taşıma ruhtasini almasındaki engellerin kaldırılmasını devlet büyüklerimizden talep ediyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu