özel güvenlik bilgi sistemi

18 yaş altı özel güvenlik kimlik kartı yok, 30 yaş üstü iş yok

Özel güvenlik kimlik kartı almak için bilindiği üzere 18 yaş şartının yerine getirilmesi gerekmektedir. Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerler 18 yaşını doldurmadan ögg kimlik kartı başvurusu yapamamaktadır. Sektörde çalışmak isteyenlerin en büyük sorunu haline gelen konu ise 30 – 35 yaş şartının olması, bilindiği üzere 35 yaşını dolduran özel güvenlik kimlik kartı sahipleri, büyükşehirler de bir nebze  iş bulmakta olsada, kırsal kesimde yaşayan kişilerin ise hiç şansı olmadığı bilinmekte. 5188 sayılı kanunda yaş şartı olmamasın rağmen adeta gelenek haline gelen yaş şartı, ögg kimlik kartı alanlar için ciddi maddi sorunlar haline geliyor.

Güvenlik sertifikası yaş sınırı varmı ?

Özel güvenlik sertifikası almak için yaş şartı bulunmamasına rağmen, gerek kamu kurumları gerekse özel sektörde 30 yaş şartı aramaktadır. 18 yaşında kimlik kartı almaya hak kazanan kişiler özel sektörde 30 yaşından sonra iş bulamamakta bu ise sektör içerisinde çalışma süresi 12 yıl ile sınırlandırılmış hale gelmektedir. Özel güvenlik şirketlerine, güvenlik sertifikası başvurulduğu zaman detaylı bilgi verilmemesi ve yaş kriterlerinin ve belli bir yaştan sonra iş bulmakta sıkıntı yaşanacağını belirtmemeleri, ögg kimliği alan kişi için adeta hüsranla bitiyor. Ülkemizde güvenlik kimlik kartı sahibi sayısının 3/1 hiç iş bulamadan yenileme süreleri geldiği gözlemlenmektedir.

özel güvenlik kimlik kartı
özel güvenlik kimlik kartı

Devlet kurumları 30 yaş şartı neden koyar ?

Adından da anlaşılacağı gibi özel şirketler (şahıs) istediği kriterlerde eleman arayabilmekte olsada, çoğu kamu kurum ve kuruluşu ise 30 yaş şartı koyarak belli bir yaş üstünü adeta hiçe saymaktadır. Buna örnek vermek gerekirse 20 yaşında askerden gelen bir vatandaşın ögg kimlik kartı alıp iş hayatında çalışma süresi 10 yıl olmakta. Devamlılığı olmayan bir iş için vatandaşlar  devlete harç adı altında 900 yeni türk lirası ücret yatırırken, özel güvenlik şirketlerini adeta ihya etmektedir.  5188 sayılı kanunun içişleri bakanlığı tarafından düzenlenmesi gerekmekte olduğu görülürken, yaş şartının bir an önce kaldırılması gerekmektedir.

özel güvenlik facebook sayfasından bizi takip edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu