Özel Güvenlik

özel güvenlikçi

özel güvenlikçi –  5188 özel güvenlik kanununa göre faaliyet yürüten güvenlik görevlileri, kanun kapsamında güvenlik ve savunma hizmeti ‘ni kamu kurum, ve özel sektörün çeşitli dallarında faaliyet yürütmeye devam etmektedir. Dünyanın adeta en büyük sektörü olma yolunda hızlı adımlar ile devam eden sektör, günden güne dünya çapında büyümeye devam ediyor. Türkiye de yaklaşık 280 bin çıvarında aktif olarak faaliyet yürüten Özel güvenlikçi olduğu bilinmekte, yaptığımız çoğu röportajlarda ise aktif olan çalışan tüm sektör çalışanları işlerini severek yaptıklarını, ama firmaların haklarını vermediklerinden şikayetçi olduklarını söylüyorlar. Şikayetlerinin başında ise fazla çalıştırma mesai ücreti eksikliği ve herhangi bir çıkış esnasında kıdem ihbar tazminatlarını vermeme gibi tehditlerden dolayı sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlar. Genel olarak ise yaptıkları işlerini severek yaptıklarını iddia ediyorlar. Neredeyse her kurum ve her özel sektörde karşımıza çıkan Özel Güvenlikçi, hayatımıza adeta olmazsa olmazı oldu.

Bankalara girdiğimizde soru sormak için, hastanelerde bir problem olduğu zaman, parklarda birinden rahatsız olduğumuz zaman, biri bizi tehdit ettiği zaman, okullardaki çocuklarımızı emanet ettiğimiz zaman kısacası hayatımızın her alanında artık güvenlik görevlileri olmazsa olmaz oldu.

özel güvenlik işimiz ile sıkıntımız yok

özel güvenlik sektöründe 15 yıldır çalışan bir meslektaşımız ile yaptığımız röportajda: ‘’ben 15 yıldır bu işi yapıyorum benim ailem buradan kazandığım para ile ekmek yiyor ve elimden geldiği kadar ise işime sahip çıkmaya çalışıyorum, meslegımızı sevmesek zaten bu kadar uzun süredir bu sektörde durmazdım. Ben ve benim gibi arkadaşlarımın tek sorunu firmalar, şirket sahipleridir, düşük maaş ile bizi köle gibi kullandıkları gibi birde düşük mesai ücreti vermek istiyorlar. Aldığımız maaşın günü belli değil yani acil sakilde bu sektöre bir el atılması lazım ve merdiven altı firmalara cezalar verilerek kapatılmaları için gerekli uygulamalar yapılmalı’’. DEDİ

ozel guvenlik, kamu kurumunda biraz rahatladı mı 

ozel guvenlik Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve 4 aralık itibari ile kadro (sürekli işçi) statüsüne gecen özel güvenlik görevlileri, aradan firmaların çıkması ile biraz olsun rahatlarken, özel sektör maddi sıkıntılar çekmeye devam ediyor. özel güvenlik haberler için sosyal medya hesabımız olan özel güvenlik facebook sayfamızı takip edebilirsiniz. sorun ve önerilerinizi bize mail ve sosyal medya hesaplarımızdan iletebilirsiniz.

Gerek özel sektörde, gerekse kamu kurum ve kuruluşunda çalışan personeller özel güvenlikçi denmesinden çok rahatsız olduguda bilinmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu